Mediacja - bezinwazyjny sposób rozwiązywania sporów

Jako ludzie jesteśmy istotami o właściwościach nie tylko fizycznych czy psychicznych, ale również społecznych. Dlatego nie jest możliwe komplementarne spojrzenie na człowieka bez ujęcia tej niebywale ważnej funkcji jaką pełni w swoim życiu, czyli funkcji społecznej. Ze względu na to, że od urodzenia aż do śmierci jesteśmy praktycznie w nieustannym kontakcie z innymi ludźmi, często nie sposób uniknąć różnego rodzaju kłótni, nieporozumień czy konfliktów. O ile niektóre spory rozwiązujemy szybko i sprawnie, o tyle niektóre z nich wymagają czasami wsparcia z zewnątrz. Jednym z rozwiązań w takim przypadku może być decyzja o udaniu się z obecnym konfliktem do mediatora, czyli kompetentnej osoby, która jest fachowcem w rozwiązywaniu nieporozumień, a raczej wspieraniu obu stron, by same znalazły wyjście z trudnej sytuacji. Jeśli chodzi o mediacje Płock jest miastem dysponującym imponującą ofertą.

mediator w Płocku, mediacje

Mediacje Płock - czy warto z nich korzystać?

Wiele osób zastanawia się nad wartością mediacji i wielokrotnie przejawia niepewność w związku z tym. Jest to całkowicie naturalne, gdyż mediacje są jeszcze stosunkowo mało znanym rozwiązaniem w przypadku sporów między ludźmi. Na szczęście jednak coraz więcej osób korzysta z tej możliwości. Dlaczego na szczęście? Otóż, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że wybór mediacji to w wielu przypadkach zapobieganie konieczności udania się z konfliktem do sądu. Unikamy więc dzięki temu wizyt na sali sądowej, jak i wielu innych nieprzyjemnych formalności z tym związanych. Drugą istotną kwestią w tym temacie są pieniądze. W porównaniu do toczących się niekiedy miesiącami bądź nawet latami spraw na drodze sądowej, mediacje stanowią zdecydowanie tańszą opcję. Trzeba także zaznaczyć, że trwają one przeważnie krócej, nie obarczają obu stron tak dużym stresem, jak również w opinii setek zadowolonych klientów efekt końcowy jest satysfakcjonujący dla każdej ze stron.

Rola mediatora w procesie mediacji

Jaką rolę w mediacji pełni mediator i w czym tak naprawdę może nam pomóc? Pamiętajmy, że mediator to osoba bezstronna, która wysłucha obu stron konfliktu. Nie rozwiąże on jednak naszego sporu za nas i nie oceni, która z osób ma rację oraz jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Jego rolą jest dokładne przeanalizowanie poglądów i perspektywy dotyczącej sporu każdej ze stron i za pomocą pytań lub parafrazy umożliwienie osobom w konflikcie zrozumienia drugiej osoby i tego, na czym jej zależy. Celem, jaki mediator chce osiągnąć jest więc kompromis, z którego obie strony będą zadowolone. W mediacji nie ma przegranych, ani wygranych. Mediator dba tutaj również o zachowanie atmosfery szacunku i życzliwości podczas spotkania i ustala najważniejsze zasady. Mnóstwo dodatkowych informacji można znaleźć też na stronie: mediatormikos.pl. Potocznie mówiąc, warto sprawdzić, z czym to się je.

Rola dwóch stron w procesie mediacji

Jeśli chodzi o specjalistów takich jak mediator Płock oraz inne duże miasta dysponują interesującą ofertą, dlatego nie musimy się martwić, czy uda nam się znaleźć profesjonalistę. Co jednak z nami? Należy uświadomić sobie, jaką rolę w procesie mediacji pełnimy i co od nas zależy. Po pierwsze, jesteśmy stroną konfliktu i dążymy do kompromisu, więc przekonanie, że nie odpuścimy pod żadnym względem nie będzie dla nas wspierające. Po drugie, liczy się, byśmy byli szczerzy i zachowywali należny drugiej stronie szacunek oraz przestrzegali innych reguł ustalonych przez mediatora. Najważniejszą kwestią jest otwartość i gotowość na rozmowę, a mamy dużą szansę szybko, sprawnie i niedrogo rozwiązać wszelkie nieporozumienia.